Jakie są rodzaje taryf przewozu taxi?

W każdej jeżdżącej zgodnie z prawem taksówce musi znaleźć się urządzenie zwane taksometrem, które będzie naliczało opłaty według ustalonej taryfy. Wedle jakich zasad pobierane są te opłaty?

Rodzaje taryf w taksówkach

Stawki są dzielone są na 4 typy:

  • taryfa 1 – obowiązuje w dni powszednie od godziny 6:00 do 22:00,
  • taryfa 2 – obowiązuje w dni powszednie od godziny 22:00 do 6:00, a także w niedziele i dni świąteczne,
  • taryfa 3 – obowiązuje w dni powszechnie od godziny 6:00 do 22:00 wtedy, gdy kurs przekracza granice administracyjne danego miasta. W przypadku naszej firmy reguła ta odnosi się do Mikołowa,
  • taryfa 4 – obowiązuje w dni powszednie od godziny 22:00 do 6:00 rano, także w niedziele i święta, gdy kurs przekracza granice administracyjne danego miasta.

Dodatkowe opłaty za korzystanie z taksówek

Taksometry działają również wedle dodatkowych zasad, a naliczanie rozpoczyna się od opłaty początkowej, która jest automatyczna i niezależna od długości trasy. Firma nalicza także należność za każdy przejechany kilometr, wedle stawki obowiązującej taryfy. Klient może także poprosić kierowcę o poczekanie, wówczas do przejazdu zostanie dołączona opłata za postój. Jej liczenie rozpoczyna się w sposób automatyczny po zatrzymaniu pojazdu na światłach, przy przejściach dla pieszych oraz postojach w wyznaczonym przez pasażera miejscu. Przy przejazdach taxi z naszą firmą wynosi ona 10 zł za 15 min oczekiwania. 

Czy kierowca taksówki zawsze musi włączać taksometr?  

Taksówkarz ma prawny obowiązek włączyć urządzenie rozpoczynając kurs, a niewypełnienie tej reguły stanowi przestępstwo karno-skarbowe. Dodatkowo klient może odmówić zapłacenia za przejazd, jeśli kierowca nie przekazał mu paragonu lub rachunku za wykonaną usługę.

Podział na taryfy ma przede wszystkim ułatwić korzystanie z taksówek klientom i wstępne oszacowanie tego, ile może wynieść zapłata za przejechanie daną trasą w określonej porze. Jak widać podział ten jest stosunkowo jasny i obejmuje zaledwie 4 taryfy, obowiązujące w dokładnie ustalonych dniach i godzinach.


facebook