Taxi a bagaż

Podróżując samolotem, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obowiązują jasno określone wytyczne dotyczące naszego bagażu. Zazwyczaj na pokład możemy wziąć ze sobą torbę podręczną ważącą nie więcej niż 10 kg. Co natomiast jeśli chodzi o taksówkę? Tu też obowiązują pewne zasady, o których jednak wiele osób wciąż nie wie. Co zatem możemy przewozić w taxi bez dodatkowych opłat, a za co będziemy musieli dopłacić?

 

Taxi a bagaż, czyli co możemy przewozić?


Według ogólnie przyjętych zasad pasażer taksówki może nią przewozić bez uiszczania dodatkowych opłat bagaż podręczny. Czym on jednak jest? Powszechnie przyjmuje się, że bagaż podręczny to taki, który bez problemu zmieści się w bagażniku samochodu lub na siedzeniu i nie będzie zagrażać zdrowiu albo życiu taksówkarza oraz pasażerów. Jeśli mówimy o bagażu podręcznym najczęściej mamy na myśli:

  • walizkę,
  • plecak,
  • torebkę,
  • niewielkie sprzęty AGD jak komputer,
  • niewielkie zwierzę domowe przewożone w transporterze.

Ponadto, istnieje także szereg przedmiotów, których kategorycznie przewozić taksówką nie możemy. Z całą pewnością będą to trucizny, materiały wybuchowe, niebezpieczne narzędzia, broń, chemikalia, a także narkotyki.

 

Najważniejsze kwestie dotyczące przewozu bagażu

 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że taksówkarz ma prawo odmówić przewozu danego bagażu, np. dlatego bo ogranicza on widoczność kierowcy. Jego obowiązkiem jednak jest przypomnienie pasażerowi o zabraniu wszystkich swoich rzeczy oraz sprawdzenie, czy nie pozostawił on w pojeździe żadnych przedmiotów. Należy pamiętać także, że do usług taxi należy również przewożenie bagaży, ale powinien on być umieszczony w taki sposób, by nie zanieczyścił on wnętrza samochodu, ani go uszkodził. Jego wielkość natomiast nie może przekraczać dopuszczalnej ładowności pojazdu.


facebook