Taksówka a przepisy dotyczące bezpieczeństwa – pasy, foteliki

Czy jeśli taksówkarz nie zapiął pasów, powinienem mu zwrócić uwagę? Czy sam, jako pasażer, mam obowiązek zapinania pasów? Jak przewozić dziecko w taksówce, w foteliku czy bez? Na wszystkie nurtujące pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

 

Co przepisy mówią o konieczności zapinania pasów?

Kwestie bezpieczeństwa jazdy taksówką, a zatem konieczność zapinania pasów przez pasażera i brak posiadania takiego obowiązku przez kierowcę regulują przepisy Prawa o Ruchu Drogowym. Zgodnie z artykułem 39, „Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3”, czyli za wyjątkiem „kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera”. Przepisy nie mówią szczegółowo o pasażerach taksówki, co oznacza, że do nich stosuje się artykuł 39 w całości. Jeśli zatem taksówkarz nie ma zapiętego pasu bezpieczeństwa, nie należy zwracać mu uwagi. Samemu pas natomiast należy zapiąć.

A dlaczego taksówkarz nie musi zapinać pasów? Ze względu na swoje bezpieczeństwo. Brak skrępowania pasem pomoże mu bowiem bronić się przed agresywnymi klientami i odpierać ewentualne ataki, a tym samym nie narażać na szwank swojego życia i zdrowia.

 

Jak przewozić dziecko w taksówce, w foteliku czy bez?

W przepisach, dotyczących Prawa o Ruchu Drogowym znajdziemy również zapis, dotyczący sposobu przewożenia dzieci. Zgodnie z artykułem 39, „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”. Ustawodawca w punkcie czwartym wyłączył jednak spod z tego przepisu dziecko, przewożone taksówką osobową. Mimo tego jednak, że przepisy nie nakładają obowiązku przewożenia dziecka w taksówce w foteliku, nasza korporacja, w trosce o bezpieczeństwo Państwa pociechy w trakcie przejazdu i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, oferuje możliwość przewożenia dzieci w fotelikach. Ponadto proponujemy usługę odbioru i dowozu dzieci ze szkół. Na życzenie rodzica nasz kierowca odprowadzi dziecko do placówki albo zaczeka, aż dziecko samo do niej wejdzie.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług mieszkańców Mikołowa, Łazisk Górnych, Gostynia Orzesza i Wyrów. Nasze usługi świadczymy w całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Przewozy wykonujemy z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa oraz wymogów sanitarnych, związanych z epidemią COVID-19. Podejmiemy się także przewozu pasażerów do portów lotniczych lub do dowolnego miasta w Polsce. Naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów prywatnych, jak i firm oraz instytucji, z którymi chętnie nawiążemy stałą współpracę.


facebook