Jakie obowiązują taryfy przejazdu taksówką?

Taksówki umożliwiają szybkie przemieszczenie się do określonego celu bez konieczności posiadania własnego pojazdu czy korzystania z komunikacji miejskiej. Podczas jazdy zainstalowany w samochodzie taksometr oblicza, ile będziemy musieli zapłacić za określony kurs. Cena ta w znacznej mierze zależy też od obowiązującej nas taryfy. Jakie jej rodzaje można wskazać? Czy musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami?

 

Obowiązujące taryfy przejazdu taxi

 

Zazwyczaj opłaty podczas przejazdów taksówką są naliczane zgodnie z następującymi taryfami:

  • I — dotyczy dni powszednich w godzinach od 6:00 do 22:00 i z reguły jest najtańsza;
  • II — odnosi się do dni powszednich w godzinach nocnych, a więc od 22:00 do 6:00 oraz niedziel i świąt niezależnie od godziny przejazdu;
  • III — dotyczy kursów w dni powszednie w godzinach 6:00-22:00 poza granice miasta, w którym działa dana firma;
  • IV — obowiązująca w niedziele i święta oraz w godzinach od 22:00 do 6:00 w dni powszednie, jeżeli kurs odbywa się poza określoną miejscowość. To podczas takich kursów zapłacimy najwięcej.

Koszt przejazdu zależy więc od tego, gdzie i kiedy chcemy pojechać taxi. Cennik można zazwyczaj znaleźć w internecie — na stronie określonej firmy oferującej tego typu usługi.

 

Opłaty początkowe i za postój taksówki

 

Należy pamiętać, że decydując się na przejazd taksówką, musimy pamiętać też o opłacie początkowej. Zazwyczaj jest ona stała i wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od przewoźnika. Oprócz tego, jeżeli planujemy, aby kierowca na nas poczekał, np. gdy będziemy coś załatwiać, trzeba mieć na uwadze, że za czas postoju zostanie naliczona dodatkowa opłata. Jej wysokość zależy od długości oczekiwania kierowcy. Jeżeli nie chcemy zostać zaskoczeni kosztami, możemy zapytać o ceny już podczas dzwonienia po taksówkę.


facebook