Jakie trzeba ponieść koszty zakupów realizowanych przez firmę taksówkarską?

Rozwój branży taksówkarskiej w Polsce sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie własnej firmy. Najpierw warto przyjrzeć się bliżej kosztom związanym z zakupami niezbędnymi do funkcjonowania takiego przedsięwzięcia. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze koszty, które należy uwzględnić, planując założenie firmy taxi oraz jakie wydatki wiążą się z bieżącym prowadzeniem tego rodzaju biznesu.

 

Koszty związane z zakupem samochodu i wyposażeniem

 

Usługi taxi, np. transport na lotnisko,  cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego, jeśli rozważasz założenie własnego przedsiębiorstwa w tej branży, warto przeanalizować najważniejsze wydatki. Podstawowym wydatkiem jest zakup samochodu. Przy zakupie auta warto zwrócić uwagę na jego ekonomię eksploatacji, zawieszenie oraz wygodę jazdy. Ceny samochodów dla firm taksówkarskich różnią się w zależności od marki, rocznika oraz od tego, czy jest to auto używane czy fabrycznie nowe. Istotne jest także jego odpowiednie wyposażenie. Najważniejszym elementem jest taksometr, czyli urządzenie do pomiaru odległości oraz czasu przejazdu, które pozwala na obliczenie wynagrodzenia za usługę. Zakup nowego taksometru to koszt rzędu kilkuset złotych. Ponadto, niezbędne są oznaczenia zewnętrzne, takie jak tablice informacyjne czy logo firmy.

 

Ubezpieczenia i bieżące koszty eksploatacji

 

Kolejnym aspektem, którym trzeba się zająć, są ubezpieczenia samochodu oraz kierowcy. Obowiązkowe jest posiadanie OC oraz NNW. Warto także rozważyć wykupienie dodatkowych polis, takich jak AC (autocasco), które może zabezpieczyć firmę przed stratami związanymi z uszkodzeniem auta. Koszty ubezpieczenia są uzależnione od indywidualnych czynników, takich jak wartość samochodu czy wiek i doświadczenie kierowcy.


facebook